WARSZTAT
Zanim przystąpimy do regulacji, sprawdźmy najpierw czy zapłon nie jest dobrze ustawiony, w tym celu wprowadzamy w otwór świecy suwmiarke lub kawałek prostego drutu ewentualnie listewki. Ustawiamy najwyższe położenie tłoka GMP, odczytujemy wartość z suwmiarki lub zaznaczamy rysikiem na kawałku drutu lub listewki. Następnie obracamy magnetem w lewo o ok. 45 stopni, między styki przerywacza wkładamy pasek bibułki. Obracamy uważnie magnetem w prawo, ciągnąc lekko za bibułkę. Moment wysunięcia się bibułki odpowiada przeskokowi iskry na świecy, ponownie zaznaczamy to na kawałku drutu, lub odczytujemy odległośc z suwmiarki. Odległość pomiędzy kreskami na drucie, lub różnica w pomiarach suwmiarką powinna byc równa wartości wyprzedzenia zapłonu. Jeśli róznica jest większa niż 0,5mm musimy wyregulować zapłon. Przesuwając podstawe iskrownika w prawo opóźniamy zapłon, w lewo przyśpieszamy.

Rys.44
Poprawna regulacja zapłonu jest podstawą poprawnej pracy silnka. Przystępując do regulacji zapłonu niezbędna jest suwmiarka oraz szczelinomierz. Regulacje najlepiej wykonać przy zdjętej głowicy, możemy wtedy dokonać dokładnych pomiarów oraz wyeliminować ewentualny błąd spowodowany przypadkowym ruchem tłoka. Opisze jednak jak to zrobić także z założoną głowicą. Przystępujemy więc do regulacji.Rys.45
Ustawiamy tłok w miejscu w którym styki przerywacza są maxymalnie rozwarte, sprawdzamy szczeline, jeśli jest nieodpowiednia to trzeba ją ustawić. Do tego musimy lekko poluzować śrubke którą przykręcony jest przerywacz (nr2 Rys.44), teraz możemy obracać śrubką nr1 Rys.44 w dowolną strone, zwiększając lub zmniejszając przerwe. Jeśli mamy ustawioną odpowiednią przerwe przystępujemy do kolejnej fazy regulacji :) niezapominając przykręcić śrubki mocującej.Rys.46
1) jeśli mamy zdjętą głowice, ustawiamy tłok w GMP (maksymalne górne położenie) kręcimy powoli magnetem w lewo, widzimy jak tłok się cofa, bierzemy więc suwmiarke i odmierzamy wymagane wyprzedzenie zapłonu, mierząc przy ściance cylindra (dla M11 wynosi 4,4mm przy grubej uszczelce lub 2,2mm przy cienkiej uszczelce głowicy) i ustawiamy tłok.
2) jeśli głowica jest założona, odkręcamy świece, ustawiamy tłok w GMP, odmierzamy suwmiarką odległość do denka tłoka, do zmierzonej odległości dodajemy wartośc wyprzedzenia zapłonu, wkładamy suwmiarke spowrotem i ustawiamy ponownie tłok kręcąc magnetem w lewo, w ten sposób ustawiliśmy wyprzedzenie zapłonu :) W tym miejscu styki powinny sie zacząć rozwierać, odkręcamy 3 śruby (nr1 Rys.46) mocujące stojan z cewkami i obracamy nim powoli, ustawiamy położenie w którym styki zaczynają sie rozwierać, przy tym tłok nie może zostać poruszony! Aby dokładnie ustawić moment w którym styki sie rozwierają możemy wsadzić pomiędzy pasek bibułki, moment w którym uda nam się wyciągnąć bibułke jest poszukiwanym punktem. Gdy już mamy ten punkt skręcamy wszystko :) Zapłon został ustawiony.
Copyright 2010 www.shlka.prv.pl All rights reserved